Centrum Obsługi Inwestora
Geneza powstania i oferta Centrum Obsługi Inwestora
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, jedna z największych organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego w kraju, działa od 28 lat. Prowadzi wielopłaszczyznową działalność na rzecz samorządu terytorialnego, społeczności lokalnych oraz rozwoju regionu.
Działania Stowarzyszenia mają charakter długofalowy, opierają się na wielkopolskiej tradycji pracy u podstaw.
Jako łatwo identyfikowalny podmiot związany z samorządem w regionie Stowarzyszenie już obecnie jest adresatem zapytań kierowanych przez potencjalnych inwestorów, przez firmy poszukujące nieruchomości inwestycyjnych.
Z uwagi na status organizacji pozarządowej Stowarzyszenie w 2002 roku mogło zapewnić funkcjonowanie COI niezależnie od aktualnej sytuacji politycznej. Nie podlegało ograniczeniom organizacyjnym i proceduralnym typowym dla jednostek sektora publicznego, może działać elastyczniej niż administracja samorządowa.
Ponadto Stowarzyszenie dysponowało dobrymi kontaktami z poznańskim środowiskiem naukowym (UAM, Akademia Ekonomiczna, Instytut Zachodni) oraz organizacjami gospodarczymi (Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa, Polska Izba Gospodarcza, Stowarzyszenie Rzetelnego Biznesu), co pozwala w przypadku zaistnienia takiej potrzeby na szybkie uzyskanie wsparcia merytorycznego.
Będąc organizacją typowo lobbyingową Stowarzyszenie mogło zwiększyć swoje zaangażowanie w promowanie wprowadzania rozwiązań i zachęt korzystnych dla inwestorów. Może przy tym czerpać z doświadczeń gmin członkowskich, wśród których są najlepiej rozwijające się gminy regionu. Atutem Stowarzyszenia była też sieć kontaktów personalnych w środowisku samorządowym.
Stowarzyszenie działa na zasadzie non profit, dzięki czemu świadczenie usług informacyjnych i szkoleniowych dla gmin i powiatów członkowskich odbywa się bezpłatnie lub przy minimalnych opłatach.
Zakres prowadzonych działań proinwestycyjnych i prorozwojowych Stowarzyszenia przed podpisaniem umowy z Państwową Agencją Inwestycji Zagranicznych w 2002 roku:
- Organizacja szkoleń i seminariów poświęconych problematyce rozwoju regionu, a także sprawnego zarządzania JST;
- Od siedmiu lat prowadzona jest i aktualizowana baza danych odnośnie do gminnych nieruchomości inwestycyjnych w regionie. Dostępna jest ona na stronach internetowych Stowarzyszenia, a także publikowana w formie katalogów rozprowadzanych wśród zainteresowanych podmiotów, w szczególności podczas targów Invest City. Zarówno baza jak i katalogi opracowane są w polskiej i angielskiej wersji językowej;
- Pozyskiwanie i udostępnianie informacji gospodarczych z regionu;
- Uczestnictwo w imprezach wystawienniczych;
- W 2000 r. na prośbę Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw zebrane zostały informacje dotyczące stosowanych przez gminy wielkopolskie instrumentów wspierania małych i średnich przedsiębiorstw. Wyniki ankiet zostały wykorzystane w działalności lobbingowej;
- Promocja atrakcyjności gospodarczej i turystycznej regionu. Prowadzony był lobbing na rzecz zwiększenia informacji lokalnych i regionalnych w mediach;
- Uruchomienie punktu informacji europejskiej dla samorządowców;
- Wspieranie - głównie poprzez upowszechnianie i promocję - licznych inicjatyw środowisk gospodarczych. Poprzez zaangażowanie władz gminnych informacje docierają do małych i średnich przedsiębiorstw działających z dala od głównych ośrodków regionu, często niezrzeszonych w organizacjach gospodarczych;
Celem jaki COI sobie postawiło w momencie powstania była chęć przyczynienia się do dynamiczniejszego rozwoju gospodarczego Wielkopolski.
W efekcie w czerwcu 2002 roku podpisane zostało porozumienie między ówczesnymi mocodawcami obu instytucji: Prezesem PAIiIZ Antonim Styrczulą oraz Przewodniczącym SGiPW Bronisławem Lachowiczem. Zakres umowy obejmował m.in.:
- doradztwo inwestycyjne
- wspólne szkolenia
- prowadzenie bazy danych Infobase
- obsługa projektów inwestycyjnych droga elektroniczną
- organizacja wizyt inwestorów
Współpraca z instytucjami
COI kontynuje stałą współpracę z poniższymi instytucjami:
- Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych,
- Wielkopolską Izbą Przemysłowo – Handlową,
- Wielkopolskim Centrum Międzyregionalnej Współpracy Gospodarczej
- Biurem Promocji Inwestycji Miasta Poznania
- Komisją Polityki Gospodarczej i Promocji Miasta Poznania
- Instytutem Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej
Zobacz kluczowe projekty realizowane przez Centrum Obsługi Inwestora.
Oferta Wielkopolskiego Centrum Obsługi Inwestora
DLA ZAGRANICZNYCH INWESTORÓW:
- Przygotowanie odpowiedzi na zapytania ofertowe,
- Wyszukanie ofert odpowiadających potrzebom inwestora (korzystając z Infobase),
- Pomoc w uzyskaniu wszelkich informacji na temat regionu, gminy,
- Aranżowanie spotkań z lokalnymi decydentami,
- Usługi konsultingowe w zakresie wymaganych w Polsce pozwoleń,
- Pośrednictwo w rozmowach z urzędami,
- Pomoc w wyszukiwaniu lokalnych partnerów w zakresie: budowy, obsługi, usług oraz poddostawców.
DLA LOKALNYCH PRZEDSIĘBIORCÓW:
- Pośrednictwo w rozmowach z lokalnymi władzami,
- Umieszczenie oferty firmy w bazie poddostawców
- Wykorzystanie ich specjalizacji przy przygotowywaniu ofert dla inwestorów zagranicznych zainteresowanych Wielkopolską,
- Przekazywanie danych o firmie do PAIZU,
- Pomoc w nawiązywaniu współpracy z firmami z innych rejonów Wielkopolski,
- Pomoc w znalezieniu nowej lokalizacji.