Gospodarka
Podstawowym elementem gospodarki województwa jest silnie rozwinięty i zróżnicowany gałęziowo przemysł, efektywne i wysokotowarowe rolnictwo oraz dynamicznie rozwijający się sektor usług bankowych i finansowych. Ponadto występuje tu znaczący potencjał specjalistycznych przedsiębiorstw budowlanych, zdolnych do konkurowania z firmami zagranicznymi. Gospodarka regionalna charakteryzuje się wysokim stopniem uprzemysłowienia oraz otwartością na rynki zewnętrzne. Wielkopolska, osiągając wskaźniki ekonomiczne wyższe niż średnie krajowe, zaliczana jest do najsilniejszych gospodarczo regionów w Polsce. Wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) wyniósł tutaj w ciągu 2012 roku 5,5%, podczas gdy średni wzrost dla Polski to 1,6%.
W Wielkopolsce wytwarzane jest 9,8% Produktu Krajowego Brutto, co daje trzecią pozycję w kraju. Przeciętnie jeden mieszkaniec województwa wytwarza wartość PKB wyższą o 9,1% od wskaźnika uzyskanego w kraju.
Rozwój gospodarczy Wielkopolski jest zróżnicowany w ujęciu terytorialnym. Największy udział w tworzeniu PKB ma Poznań. Aglomeracja poznańska dominująca w sferze produkcyjnej, usługowej, instytucji otoczenia biznesu oraz nauki i kultury, stanowi wyraźny biegun wzrostu gospodarczego. Na obszarze południowej i południowo-wschodniej części regionu rozwinięty jest przemysł spożywczy, włókienniczy i odzieżowy, jak również elektromaszynowy. Najwyższa jest także produkcja i wydajność w rolnictwie. Ważne funkcje gospodarcze i społeczne pełnią tu Kalisz, Ostrów Wielkopolski i Leszno. Wschodnia część województwa, z głównym ośrodkiem w Koninie, to prężny kompleks paliwowo-energetyczny z wydobyciem węgla brunatnego i produkcją energii elektrycznej i hutnictwa aluminium.
W północnej części Wielkopolski, jakkolwiek wyróżniającej się walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi, w największym ośrodku gospodarczym w Pile zlokalizowane są zakłady wytwarzające szereg wyrobów znanych w Europie i kraju (Philips Lighting Poland).
Istotnym elementem świadczącym o potencjale ekonomicznym regionu są zlokalizowane na tym obszarze podmioty gospodarcze. W końcu 2018 roku zarejestrowanych było 429 658 podmiotów gospodarki narodowej. W Wielkopolsce zarejestrowanych jest ponad 6 tys. firm z kapitałem zagranicznym. Najwięcej jednostek koncentruje się wokół Poznania oraz większych miastach województwa. Wśród zarejestrowanych podmiotów dominują jednostki handlowe, znaczny udział mają podmioty związane z obsługą nieruchomości i firm, a także zakłady przemysłowe.
Ponad 50 firm wielkopolskich trafiło na listę 500 największych przedsiębiorstw w Polsce. Biorąc pod uwagę kryterium zatrudnienia, największa z tych firm - Jeronimo Martins Polska SA zatrudnia blisko 40 tys. pracowników.
Województwo wielkopolskie zaliczane jest przez ekspertów do grupy regionów w Polsce o najwyższej atrakcyjności inwestowania. Potwierdzają to przeprowadzone przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego systematyczne rankingi w grupach miast (stolice regionów, powiatów i mniejszych miast).
Czynniki stanowiące o atrakcyjności wpływają na decyzję inwestorów przy wyborze lokalizacji na działalność gospodarczą, i w zakresie stopnia inwestowania. Wśród plasujących się na najwyższych pozycjach (klasa A i B) w województwie występują: Poznań, Leszno, Piła, Gniezno, Koło, Ostrów Wielkopolski, Kalisz, Szamotuły, Września, Kościan, Chodzież, Słupca, Turek, Gostyń, Krotoszyn, Ostrzeszów.
W okresie transformacji gospodarczej kraju, w Wielkopolsce zrealizowano wiele dużych inwestycji, które umocniły i zwiększyły pozycję gospodarczą regionu. W strukturze wartości inwestycji największy udział miały inwestycje przemysłowe (przeciętnie w 35% w skali rocznej), w realizacji których uczestniczyły również renomowane, światowe koncerny.
Przykładem największych inwestycji są: fabryka w Pile - największe na świecie centrum produkcyjno-logistyczne koncernu Philips Lighting, fabryka baterii w Gnieźnie międzynarodowej grupy Philips-Matsushita, wytwórnia opon koło Poznania grupy Bridgestone/Friestone, najnowocześniejsze i jedne z największych w Europie browary Kompanii Piwowarskiej w Poznaniu i Tychach, aktualnie będące częścią międzynarodowego koncernu SABMiller, Zakłady Mięsne w Gądkach koło Poznania, fabryka papierosów w Jankowicach koło Poznania, której inwestorem jest Reemtsma Cigarettenfabriken GmbH, Zakłady Samochodów Volkswagen i Skoda w Poznaniu, dwie fabryki autobusów firmy MAN i SOLARIS w Tarnowie Podgórnym i Bolechowie koło Poznania oraz wiele innych.
Należy podkreślić, że w strefach 14 węzłów przyautostradowych na terenie 14 gmin województwa wielkopolskiego istnieją potencjalne możliwości zagospodarowania 5000 ha terenów pod atrakcyjne inwestycje.
Znaczenie Poznania i Wielkopolski w kontaktach ze światem podkreśla obecność lotniska, na którym wybudowany został terminal pasażerski. Rozwój komunikacji lotniczej jest jednym z ważniejszych priorytetów strategii rozwoju województwa, dlatego dla zwiększenia możliwości międzynarodowych przewozów pasażerskich i towarowych przewidywana jest dalsza rozbudowa infrastruktury z tym związanej. Kluczowi inwestorzy zagraniczni w Poznaniu i Wielkopolsce (alfabetycznie):
- ALCATEL (F)
- ALLIED IRISH BANK (IRL)
- AMAZON (USA)
- BEIERSDORF (D)
- BERTELSMANN (D)
- BRIDGESTONE (JAP)
- EXXON (USA)
- EXIDE (USA)
- GLAXOSmithKline (GB)
- INTERMARSCH (F)
- JERONIMO MARTINS (PT)
- MAN (D)
- MATSUSHITO (JAP)
- PRATT & WHITNEY (C)
- PHILIPS (NL)
- PERNOD RICARD (F)
- REEMTSMA (D)
- SAB (RPA)
- SKF (S)
- STOLLWERCK (D)
- UNILEVER (Int.)
- VOLKSWAGEN (D)
- VON DEN HEYDEN GROUP (Int.)
- WRIGLEY (USA)